kartki z podręcznika

myślę, że seriale medyczne kreują taki obraz medycyny pełnej zagadkowych chorób, skomplikowanej diagnostyki, tajemniczych objawów. w rzeczywistości lekarz, który obrał sobie jakąś działkę – zwłaszcza w miarę wąską – stale styka się z tymi samymi chorobami, z podobnymi pacjentami.

na stażu podyplomowym lubiłam przesiadywać na szpitalnym oddziale ratunkowym albo w zwykłej rejonowej poradni, gdzie ma się kontakt właśnie z takimi powszechnymi, polskimi chorobami – ja dodatkowo miałam staż w zwykłym powiatowym szpitalu, nie na żadnej klinice, więc żadne tajemnicze przypadki godne doktora house’a do nas nie trafiały. diagnostyka nie była żmudna czy długa, bo pacjent najczęściej przypominał kartkę wyrwaną z podręcznika i prezentował objawy opisywane od starożytności, a potwierdzenie wymagało jednego badania obrazowego lub laboratoryjnego.

oczywiście nie można przestawać być czujnym, rutyna może cię zgubić lekarzu, czasem może coś wyglądać jak…, nietypowy obraz… tak, tak – a mimo to tak bardzo zaskakuje jak często obraz schorzenia jest właśnie typowy. klasyczny. do rozpoznania na pierwszy rzut oka.

ludzie łamią sobie na przykład różne części ciała. kości jest tak bardzo dużo, a u różnych osób łamią się ciągle te same. jak ktoś się poślizgnie na chodniku i podeprze ręką to złamie sobie kość promieniową w przedramieniu w charakterystycznym miejscu, jak uderzy zaciśniętą pięścią w ścianę albo czyjąś twarz to pęknie mu jedna konkretna kosteczka w dłoni. może nie mówić nic albo opowiadać jakieś dyrdymały, a i tak jego ciało przez zdjęcie rentgenowskie opowie część historii.

pamiętam, jak uczyłam się o tym na anatomię i krążyły takie pytania, na które trzeba było znać odpowiedź: „jakie jest typowe złamanie przy upadku z podparciem?”, „co to jest złamanie bokserskie?”. potem siedzę na sorze i rzeczywiście! to jest TYPOWE złamanie. jeden, drugi, trzeci, potem już wiadomo gdzie na zdjęciu szukać pęknięcia. okazuje się, że jednak to, czego nauczyli nas na tych studiach to prawda. dziwne. jak szłam na zaliczenie z anatomii to myślałam „oby dostać takie pytanie, bo to proste”. to była zawsze jakaś abstrakcyjna wiedza, ale jak okazało się, że to się sprawdza, to zaczęłam inaczej patrzeć na świat.

 

„mój chłopak se rękę złamał” ktoś mówi. „moja mama była w szpitalu, bo ma kamienie w pęcherzyku”. „gadam z nim i mówię – ej, weź idź do lekarza, bo masz żółte oczy”. „nie będzie jej, bo dostała wyrostek robaczkowy”. i tak dalej. to się przytrafia wszędzie wokoło mnie.

działają też na to wymyślone przez ludzi metody. wyrostek trzeba wyciąć i już. jeden pacjent, drugi, trzeci, moja koleżanka z klasy, twój kolega z pracy, opuszczają po paru dniach oddział chirurgiczny  bez kawałka jelita, z całkowicie odzyskanym zdrowiem. rękę trzeba usztywnić, zagipsować i się zrasta. ranę oczyścić, podać antybiotyk. zatkaną tętnicę w sercu udrożnić. ciśnienie za wysokie lekami obniżyć. poziom cukru, potasu, sodu we krwi – wyrównać. i to pomaga. nie jednemu, nie dwóm. prawie wszystkim. przyszli chorzy, cierpiący, wychodzą naprawieni, bo ktoś kiedyś opisał chorobę, ktoś inny odkrył co ją powoduje, wynalazł lekarstwo i to działa – na dobrego i na złego, smutnego i wesołego przedstawiciela rodzaju ludzkiego. (nie na wszystkie choroby, wiadomo. nie wszystkie leki są też idealne. dlatego szukamy dalej).

i widzicie, dlatego właśnie nie przepadam za medycyną alternatywną. denerwują mnie sprzedawane przez jej przedstawicieli fantastyczne koncepcje działania ciała ludzkiego. dziwne leki na nieistniejące choroby albo nieskuteczne leki na istniejące choroby. dla mnie to nie jest kwestia „może coś w tym jest”, „komuś to pomogło”. wierzę, że istnieje jedna droga do pokonywania chorób – rzetelne badania naukowe.

jednak naoczne potwierdzenie tego, co się oglądało w książkach medycznych jest ważne. może te godziny w szpitalach często się dłużyły i wydawały stratą czasu, ale myślę, że to ważne, żeby napatrzeć się właśnie na te typowe choroby dopadające ludzkość i jak typowe choroby są pokonywane przez standardowe wyposażenie szpitalnej apteki (wcale nie takie rozbudowane) czy stare procedury na sali operacyjnej i żeby sobie uświadomić: tak, to wszystko prawda.

jestem przekonana, że organizm działa właśnie tak, jak się tego nauczyłam na studiach. nie sądzę, żeby ktokolwiek lub cokolwiek mógł zmienić to przekonanie – dlatego, że jest podparte zbyt dużą ilością dowodów, które widziałam na własne oczy.

medycyna konwencjonalna jest tak bardzo niedoskonała, że płakać się chce, ale przynajmniej jest oparta na prawdzie. ma wielu tragicznych przedstawicieli, po wizytach u których wielu pacjentów zwraca się w stronę medycyny alternatywnej, ale to wciąż lepsze niż zwykła nieprawda. choroba to wspólne doświadczenie ludzkości, a słabe punkty nasze ciała mają w tych samych miejscach. wiem, widziałam.

 

Reklamy

8 uwag do wpisu “kartki z podręcznika

 1. Najbardziej niezbędny jest ludzki organizm, chociaż lecimy na księżyc i tak ogromny rozwój technologiczny…Ti jednak mimo całych dobrodziejstw (usg, tomografii itp.) nadal nie znajdujemy odpowiedzi na pytanie dlaczego jeden człowiek pomimo wszystko żyje wiele lat a wg medycyny powinien już dawno nie żyć a drugi z tym samym schorzeniem umiera. Skąd biorą się tzw. cudowne uzdrowienia itp…

  1. niesamowite cuda, historie uzdrowien – tak, słyszy się to czasem. czy wierzę – ech, w tym temacie jestem trochę niewiernym tomaszem – jak zobaczę, to uwierzę 🙂 mimo wszystko lekarze i naukowcy nie powinni tych nadnaturalnych uzdrowień brać w swoje obliczenia i prognozy. i cieszyć się, jeśli takowe wystąpią 🙂

 2. Biologia owszem jest przewidywalna, logiczna i ma utarte, sprawdzone ścieżki, ale jeżeli ktoś zrezygnował ze standardowych metod leczenia i przerzucił się na medycynę alternatywną, to niesie to ze sobą jeden istotny aspekt – psychiczny. Człowiek może wówczas bardziej wierzyć w to, że wyzdrowieje, ma bardziej pozytywne nastawienie, co przekłada się na jego stan. Myślę, że na takiej zasadzie medycyna alternatywna może działać, chociaż nie skłaniam się jakoś mocno w jej stronę. Mamy też znajomą rodziny, która ma tarczycę w nowotworach i chyba niemal od razu zrezygnowała ze standardowego leczenia, zamiast tego pije wodę ze srebrem. Jak można się domyślić, jej rokowania się nie polepszają.

  1. ignorowanie psychiki, wiary w wyzdrowienie to wielki błąd medycyny konwencjonalnej. myślę, że właśnie w gabinecie złego, obojętnego, zbywającego lekarza rodzi się medycyna alternatywna. niestety chmaski profesor przegra często z empatycznym znachorem – nawet jeśli nauka jest po stronie tego pierwszego 😦 co nie zmienia faktu, że to naprawdę nie jest dobry kierunek – szczególnie, gdy choroba poważna!

 3. Basia zrob sobie disqus komentarze pliiis! a w ogole to sie bardzi zgadzam. medycyna staje sie juz druga natura i myslenie diagnostyczne wchodzi w krew po prostu. moze napiszesz cos o hipochondrii Polakow? wedlug badan jestesmy najgorsi w Europie co ja czesto obserwuje majac porownanie z brtyjskimi pacjentami.

  1. Gosia, nie umiem 😐 tzn z tego, co się zorientowałam muszę przejść na wordpress.org a to mnie przerasta :/ jakbym wiedziała założyłabym bloga na blogspocie, bo tam prościej chyba :[
   Mnie tez to denerwuje strasznie, chyba muszę w jakiś wieczór sie przełamać i zglebic temat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s